Milletin Tokadı…

Rahmetli Barış Manço’yu hepiniz bilirsiniz, bugünlerde onun bir şarkısındaki şu sözler geliyor aklıma. Diyor ki Manço, “Altın yere düşmekle değerini kaybetmez, tenekeyi parlatsan çeyrek altın etmez.” Ben konuyla bağlantılı olacağını düşündüğümden şöyle de demek itiyorum, “Katranı kaynatsan olmaz şeker, cinsine tükürdüğüm cinsine çeker…”  Gerçi bu cümledeki ” t ü k ü r d ü ğ ü m ” kelimesi, başka bir kelime olacaktı ama buna terbiyem müsaade etmiyor, siz anlayın artık.

Konudan uzaklaşmayalım isterseniz, sadede gelelim eskilerin deyişiyle… Hepiniz görüyor ve duyuyorsunuz. Bir Atatürk düşmanlığı aldı başını gidiyor. Kendisini hiç bir zaman bu milletten hissetmeyen, aslına bakarsanız nereden geldiği pek de  meçhul olan, sözüm ona aydın geçinen üç-beş kişi, hangi emele hizmet ettikleri bizlerce pek malum olduğu üzre verip-veriştiriyorlar. Fikir  ve ifade özgürlüğünün arkasına sığınıp milli değerlerimize hakaret ediyorlar.

Evet, demokrasi güzel şeydir, kendini özgürce ifade edebilmek, düşündüklerini söyleyebilmek, güzel şey.  Ancak unutmamak gerekir ki, her şeyin bir sınırı olduğu gibi  özgürlüğün de bir sınırı vardır.  Başkalarının özgürlük alanına girdiğimizde, özgürlük adına kullandığınız dil, özgürlük olmaktan çıkar, suç teşkil eder. Kişisel tercihleriniz farklı olabilir, herkesin değer verdiğine değer vermeyebilir, sevdiğini sevmeyebilirsiniz, ama saygı duymak zorundasınız.

Milyonlarca insanın hassasiyetini görmezden gelemezsiniz. Sonra adaletin şamarını yediğinizde “işte bu acıdı” diyeceğinizi de bilmek zorundasınız.

Unutmayın, bu millet durur, durur, sonunda tokadı vurur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir